Správna technika pri cvičení je dôležitejšia ako rýchle tempo

V tomto článku sa dozvieš aké je dôležité dbať na správnu techniku pri cvičení, aby si cvičil/a efektívne a zároveň si si neublížil/a nesprávnym prevedením cvikov.

Určite sa zhodneme, že pravidelné cvičenie má úžasné účinky pre naše celkové fyzické ako aj psychické zdravie. Nie je žiadne tajomstvo, že pri cvičení sa nám uvoľňuje hormón šťastia - endorfín, vďaka ktorému deň "kedy sme mali tréning" je krajší a úspešnejší. Aj napriek tomu, že máme túto pozitívnu skúsenosť, častokrát kvôli plnému kalendáru (alebo iným povinnostiam a výhovorkám :-)) posúvame túto činnosť na okraj našeho záujmu a venujeme sa mu len príležitostne. Tento článok venujem každému, kto síce chce cvičiť a začne s veľkým nadšením, ale zároveň nevie, aké nástrahy ho môžu postretnú, ak nebude cvičiť správnou technikou. 

1. Nepríjemné zranenia súvisiace s nesprávnou technikou ?

Väčšina zranení, ktoré sa vyskytnú pri cvičení, je spôsobených práve nesprávnou technikou. Ide napríklad o bolesť chrbta, kolien dokonca možné sú aj nepríjemné zranenia. Ak ťa trápi nezvyčajná bolesť, skús počas tréningu spomaliť a zamerať sa na prevedenie cvikov. Neporovnávaj sa s trénerom, alebo s kamoškou, ktorá je vedľa teba, ak je tempo na teba príliš rýchle spomaľ a sústreď sa na to, čo robíš.

2. Progress, ktorý neprichádza ?

Začiatočníci, prípadne ľudia, ktorí začínajú s cvičením sa často dopúšťajú bežných tréningových chýb, ktoré spomaľujú, alebo úplne ničia ich snahu o pokrok v cvičení. Keď si povieme že áno, toto je ten deň kedy začnem, prídeme s veľkou motiváciou do fitka / alebo do svojej obývačky, zapneme tréning a ideme makať. Po čase však nevidíš také výsledky, ako by si očakával/a? Možno bude chyba práve v nesprávnej technike akou cvičíš a zapájaš nesprávne svaly. Počúvaj trénera, pýtaj sa a priprav si plán, čo je tvojím cieľom a časom, za aký to chceš dosiahnuť - pozor, aby obe tieto veličiny boli reálne :-) 

3. Efektivita!

Cviky, ak ich vykonávaš správnou technikou sú vždy náročnejšie. Preto ti stačí menej opakovaní, ale výsledky sa dostavia rýchlejšie. Tak buď efektívna/y a namiesto rýchlosti uprednostni správne prevedenie daného cviku. Keď si už budeš istá/ý sám sebou ako cvičíš, tak je ideálny čas zvýšiť intenzitu cvičenia.

 

Existujú rôzne metódy cvičenia, pomocou ktorých môžeš dosiahnuť svoje vytúžené ciele. Môžu to byť pomalšie cvičenia s váhami, ktoré sa zameriavajú na nabratie svalov. Na druhej strane takéhoto cvičenia je intenzívny "kardio tréning", pri ktorom ide najmä o redukciu hmotnosti z pohľadu spálenia veľkého množstva kalórií. Je dôležité však vedieť, čo robíme a či to robíme správne a až potom cvičiť vo vyššej intenzite. Taktiež netreba zabúdať na balans v cvičení. Ak aj budeš cvičiť 5x do týždňa kardio tréningy, ale budú ti chýbať silové tréningy (aj len s menšími váhami) želaný výsledok sa žiaľ nedostaví, funguje to zároveň aj opačne. Pekáč buchiet sa síce pečie najmä v kuchyni, ale bez cvičenia to nebudú tie správne "buchty" na bruchu. Nižšie vo videu ti prinášam tri cviky na brucho a ich správne prevedenie, aby si cvičil/a efektívne a správne 🔥 Všetky cviky opakuj po dobu 30 sekúnd a počet kôl nechám na teba, lebo ty najlepšie vieš, koľko zvládneš. Sleduj naše sociálne siete na Instagrame (@janylandl a @liveenergy_online), kde budeme pravidelne prinášať nové videá ako správne cvičiť aj s ďalšími našimi trénermi.

 

 

Ak s cvičením iba začínaš, odporúčam ti začať pomalšie a sústrediť sa na správnu techniku, ktorú si týmto správne osvojíš. Neskôr si prirodzene zvýšiš záťaž tréningu podľa tvojich potrieb a uvidíš, že takto budeš dosahovať výsledky oveľa rýchlejšie. Ak hľadáš motiváciu ako vytrvať v rozhodnutí "od pondelka začínam", alebo ak ti chýba sparing partner na cvičenie, tak ho nájdeš v našej skvelej komunite LIVE FAMILY na Facebooku, kde to žije cvičením, odporúčaniami, dobrou náladou a pocitom, že v tom nikdy nie si sama/sám 😉 Pridaj sa do uzatvorenej skupiny a keď budeš mať chuť na cvičenie, pridaj sa k nám aj do online tréningového programu LIVE energy, a zaži svoju životnú LIVE PREMENU pri ktorej môžeš získať okrem vysnívanej postavy aj skvelé ceny od partnerov (napríklad letná dovolenka pri mori, víkendový pobyt v Tatrách, prémiový automobil s plnou nádržou, beauty ošetrenie na renomovanej klinike podľa vlastného výberu, mesačné stravovanie vo forme krabičiek a veľa iných a hodnotných cien). Všetky informácie nájdeš tu www.janylandl.sk/live-premena a pridať sa môžeš kedykoľvek!