Prerušované hladovanie ako pomáha?

Základné princípy a pozrieme sa spolu, pre koho je tento typ stravovania vhodný a naopak pre koho nie.

Prerušované hladovanie (z anglického výrazu intermittent fasting) je spôsob stravovania, pri ktorom sa strieda obdobie pôstu s obdobím prijímania stravy, ktorá by mala byť zároveň nutrične vyvážená a plnohodnotná. Ide o vymedzenie času, počas ktorého jedlo konzumujeme. Prerušované hladovanie má preukázateľné zdravotné benefity, ktoré niektorým ľuďom vyhovujú ako zdravý spôsob stravovania. Základnou podmienkou však je, aby osoby ktoré chcú skúsiť tento spôsob stravovania nemali závažné zdravotné problémy. Pozor, tento typ stravovania ti nevyrieši všetky tvoje problémy, ale môže ti napomôcť pri redukcií váhy a celkovému zlepšeniu zdravia. Nedá sa jednoznačne povedať, že ide o lepší spôsob stravovania, ako klasická strava typicky rozložená do celého dňa. Aj týmto spôsobom totiž dokážeme zdravo schudnúť, znížiť hladinu cukru či cholesterolu v krvi a celkovo sa postarať o zlepšenie svojho zdravia. Znova teda platí, že každý sme iný a mali by sme si zvoliť ten spôsob, ktorý nám vyhovuje. Ale ako najlepšie zistíme čo nám najviac vyhovuje, ak nič nevyskúšame? :-)

Metódy pôstovania

Základom prerušovaného hladovania je bezpečné striedanie fázy hladovania a fázy jedenia. Ako dlho bude ktorá z nich trvať, závisí aj od toho, čo komu vyhovuje a aký má životný štýl. Minimálna doba hladovania by mala trvať aspoň 12 hodín. Veľmi obľúbená je metóda 16:8, časové okno na prijímanie stravy je celých 8 hodín – napríklad od 9.00 ráno až do 17.00 podvečer. Počas pôstu môžeš prijímať len vodu, tolerovaný je nesladený čaj, prípadne káva. Pri hladovaní je dôležité byť presvedčený, že práve počas tejto doby dopraješ svojmu telu čas na regeneráciu a nezaťažuješ ho stravou a procesmi spojenými s trávením.

Pre koho je vhodný prerušovaný pôst?

Tento typ stravovania je vhodný ako pre mužov tak aj pre ženy. Ak chceš schudnúť, alebo hľadáš spôsob ako sa naučiť kontrolovať hlad a chuť na sladké, prípadne ak si chceš vyskúšať pozitívne účinky tohto stravovania na mozog, koncentráciu, prípadne na kontrolu hladiny cholesterolu alebo cukru v krvi, tak poď do toho. Ženy by si však mali dávať pozor, aby dokázali prijať optimálne množstvo kalórií. Sú totiž citlivejšie na nedostatočný príjem ako muži. U aktívnych žien, ktoré dlhodobo prijímajú menej energie ako ich telo potrebuje a zároveň nadmerne trénujú, sa môže objaviť tzv. ženská atletická triáda. Prerušovanému prísunu stravy by sa mali vyvarovať deti, ženy počas tehotenstva a dojčenia a ľudia, ktorí trpia vážnejšími zdravotnými ochoreniami. 

Ako správne začať s prerušovaným pôstom?

Ak ideš do toho, v prvom rade to bude chcieť tvoje odhodlanie a plán. Vopred si naštuduj všetky dôležité informácie, napríklad čo je vhodné jesť a naopak, čomu sa vyhnúť a pre aké časové okno/pôstovanie bude tebe a tvojmu bežnému dennému režimu najviac vyhovovať. Uisti sa, že prijímaš dostatok živín, aby si mal/a dostatok energie. Nezabudni na dodržiavanie pitného režimu, na pravidelný pohyb a spánok. Zaznamenávaj si svoju váhu, dĺžku a kvalitu spánku, ako aj výkon na tréningu. Pozoruj svoje telo. Ak si začneš všímať napríklad nadmernú únavu alebo zlú regeneráciu po tréningu, možno bude potrebné pristúpiť ku zmene.

Týmto článkom sme si v krátkosti predstavili tento typ stravovania, aké su jeho pozitíva a pre koho je určený. Ak chceš schudnúť a zároveň sa cítiť zdravo a fit, nemal by ti chýbať pravidelný pohyb a cvičenie. V našom tréningovom programe LIVE energy sme práve odštartovali LIVE Premenu. Ide o výzvu do leta, v ktorej nájdeš ľudí s rovnakým cieľom. Čakajú ťa rôzne druhy tréningov a množstvo známych trénerov (napr. Lea Grančič, Oľga Bartalská, Attila Végh, Lucia Mokráňová, Vierka Ayisi a ďalší) ktorí ti dajú motiváciu na každý deň.  Stačí, ak sa staneš našim členom, nahráš fotky "pred" a budeš trénovať spolu s našimi trénermi. Na konci ťa bude čakať nie len tvoje nové a vysnené ja, ale budeš môcť získať ceny v hodnote 10 000 EUR od partnerov, alebo finačnú výhru až 1 000 eur. Tak neváhaj a pridaj sa k nám! Viac informácií o premene nájdeš TU https://www.janylandl.sk/live-premena