Zdravie detí začína na tanieri

Darujme svojim deťom zdravé návyky v stravovaní či už doma, alebo v škole či na tréningu.

Všetci isto chceme, aby naše deti boli zdravé, zvládali všetky svoje povinnosti a mali primeraný vývoj. Výživa detí je základom pre ich celoživotné zdravie, preto by sme mali svedomito pristupovať k tomu, čo dávame jesť našim malým, či veľkým ratolestiam. Správna životospráva je zároveň aj vyvážená strava a v školskom veku od 6 do 15 rokov priamo ovplyvňuje správanie a schopnosť sústrediť sa. Preto je niekedy menej viac. Aj my sami sa stále vzdelávame čo a kedy môžeme zjesť, pristupujme preto aj k jedálničku našich detí rovnako svedomito. 

Najčastejšie chyby, ktoré ako rodičia pre naše deti robíme/nerobíme: zabúdame na pravidelnosť. Deti jedia nárazovo a často neskoro pred spánkom prijímajú vysoké množstvo sladkostí. Zabúda sa na každodennú konzumáciu ovocia a zeleniny s čím súvisí aj málo pestrý jedálny lístok nášho dieťaťa a často sa uspokojíme sa so zopár jedlami, ktoré "dieťa zje".

Štatistika hovorí, že viac ako 12 000 detí na Slovensku trpí obezitou, čo je tak alarmujúce, že aj naša vláda pristúpila k prvému kroku čo je obmedzenie sortimentu v školských bufetoch. Z pohľadu iných šťatistík ide o celospoločenský problém, už 5% detí má nadváhu a až 12% detí má obezitu, čo znamená, že ide približne o každé šieste dieťa. Buďme my tí, ktorí spravíme ten správny krok a vyvarujme sa chybám v stravovacích návykoch našich detí. Buďme im príkladom a osvojme si nasledujácich 5 rád pre seba a svoje deti a ich zdravie sa nám odvďačí :-) 

1. Pestrá strava

Deti by mali mať svoj jedálniček čo najpestrejší, aby sme zabezpečili organizmu dostatočný prísun všetkých živín. Strava by mala byť zároveň ľahko stráviteľná a mali by v nej byť zastúpené všetky živiny potrebné na správny rast a vývoj dieťaťa. Počas každého dňa by mali prijať ovocie, zeleninu a celozrnné produkty, a počas týždňa skonzumovať kvalitné chudé mäso, ryby, strukoviny, mliečne výrobky. Nezabúdajte ani na dostatočný prísun zdravých rastlinných olejov. 

2. Zelenina a ovocie

Veľmi dôležité je nakúpiť kvalitné ovocie o ktorom vieme, že nie je chemicky ošetrené, alebo dlhý čas nebolo skladované v nevhodných podmienkach. Uprednostňujte ovocie a zeleninu vypestovanú na Slovensku a v danom ročnom obobí. Taktiež nezabúdajte na dostatočné umývanie ovocia pred priamou konzumáciou. Ukážte deťom ako často jete tieto suroviny vy a určite sa aj ony pridajú. Jablko je ovocie, ktoré viete pridať na desiatu/olovrant, a rovnako zeleninu - rajčiny, papriku alebo mrkvu, v rámci spestrenia raňajok alebo desiaty. Skúšajte variácie rôznej zeleniny/ovocia počas dňa a uvidíte, že sa imunita zlepší všetkým členom vašej rodiny.

3. Pitný režim voda a ešte raz VODA

Najvhodnejší nápoj pre deti je voda. Na spestrenie pitného režimu môžeš ponúknuť nesladený bylinkový / ovocný čaj, alebo nesýtenú minerálnu vodu. Dôležité je, aby deti mali zdravé nápoje k dispozícii počas celého dňa a pili pravidelne. Pretože aj tu platí zásada o pravidelnosti. 

4. Správne načasovanie

Toto je zlaté pravidlo pre každého z nás - radšej menšie jedlá, ale častejšie. Deti by mali jesť pravidelne počas celého dňa, to znamená 3 – 6 krát denne. Pozor, ich posledné jedlo by mali konzumovať najneskôr 2 hodiny pred spánkom, aby sa zabezpečilo zdravé fungovanie orgánov a správny vývoj mozgu. 

5. Nežiaduce: spracované jedlá, fastfood a sladkosti! 

Spracované potraviny a fastfoodové jedlá majú často vysoký obsah soli, nasýtených tukov a cukru a zároveň veľmi málo vlákniny. Pravidelná konzumácia týchto potravín zvyšuje riziko zdravotných komplikácií, najmä detskej obezity a cukrovky 1.typu.

Lámeš si hlavu, čo pripraviť deťom keď idú do školy, prípadne idú von / mimo domu? Nabaľ deťom zdravú desiatu, napríklad: rôzne orechy, semiačka, syry, biely jogurt a nezabudni desiatu obohatiť aj čerstvým ovocím či zeleninou. Aj pre dospelých sú výborné mrkvové a zelerové tyčinky so syrovým, alebo avokádovým dipom, prípadne iné alternatívy. To isté platí aj pre dezert po obede - nakrájané ovocie, alebo jogurt sú zdravé možnosti, ako deťom doplniť potrebnú energiu. Ak chceš pridať niečo špeciálne, vyskúšaj domáci banánový chlebík, ktorý je veľmi jednoduchý na prípravu alebo môžeš vybrať iný zdravý domáci koláčik. Čokolády a iné sladkosti by mali deti dostať len na špeciálne príležitosti a vo výnimočných prípadoch. 

Čo nesmie chýbať deťom počas každého dňa? Pohyb. Nemusí teraz tvoje dieťa chodiť každý deň na tréning, alebo doma vyslovene cvičiť, samozrejme ak chceš, môžeš mu v rámci spestrenia pustiť z nášho online tréningového programu LIVE KIDS tréningy - budeme veľmi radi. :-)  Hovoríme tu však o zdravom pohybe, ktorý predstavuje fyzickú aktivitu, či už na bicykli, korčuliach alebo na ihriskách. Pobyt na čerstvom vzduchu zlepší náladu nie len deťom, ale aj tebe. Ako sa hovorí, dieťa je tvoj obraz, stačí keď sa pekne a dobre správaš a dieťa to bude robiť rovnako :-)

Vypočuj si záznam nižšie z Ranných novín TV JOJ kde som bol hosťom a rozprávali sme sa o zdravej výžive pre deti. Tak už vieš, čo by si mal/a robiť pre svoje deti a teraz to je už na tebe. Nezúfaj a nevyčítaj si, ak mu dáš čokoládku alebo si dáte spoločne pizzu - všetko ak je s mierou je v poriadku. Život je balans.