Zdravé stravovanie v rýchlej dobe?

Máme odporúčania, ktoré môžeš vyskúšať vo svojom stravovaní a zistíš, čo ti najviac vyhovuje.

Životný štýl a najmä ten zdravý, máme v našich rukách. Je to o tom ako žijeme, čo robíme, čo jeme a ako sa vo všeobecnosti cítime. Zaradiť do svojich dní pravidelnú fyzickú aktivitu - cvičenie, dokáže urobiť veľkú zmenu. To isté platí aj o vhodných stravovacích návykoch. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako si správne načasovať kedy jesť, a nájsť si to svoje pravé a zároveň zdravé rozhodovanie čo a kedy jesť :-)

Základné stravovacie návyky

Cesta k lepšiemu a zdravšiemu stravovaniu nie je tvorená rýchlym a nárazovým napredovaním, ale pomocou pomerne jednoduchých a malých zmien, ktoré postupne vedú k nášmu cieľu - kvalitnejšiemu spôsobu života. Maj svoje jedlo viac pod kontrolou a budeš na veľmi dobrej ceste k lepším výsledkom.

  • Základom zdravých stravovacích návykov je naučiť sa pravidelne jesť. Ideálne je si rozdeliť príjem potravy do piatich chodov denne.
  • Snaž sa obmedzovať príjem alkoholu, nezdravých polotovarov, vyprážaných jedál.
  • Vymeň sladené nápoje, ktoré sú plné cukru (malinovky, sirupy a iné umelé dochucovadlá) za minerálne a stolové vody, ochutené čerstvými bylinkami alebo plátkom citrónu.
  • Ak je to pre teba možné, vymeň reštauračné stravovanie za stravu pripravovanú doma z kvalitných a čerstvých surovín, alebo si aspoň vyberaj reštauráciu, ktorej sama/sám dôveruješ z pohľadu ponuky jedál.
  • Plánuj si, čo budeš jesť v nadchádzajúcich dňoch počas jednotlivých chodov a podľa toho nakupuj domov potraviny. Namiesto sladkých alebo slaných prehreškov, vyskúšaj rôzne druhy orechov, alebo sušeného ovocia/zeleniny. 
  • Do tvojho nového stravovania patrí viac zeleniny a ovocia. Skúšaj nové vegetariánske/vegánske recepty, s ktorými objavíš množstvo nových chutí. 

Ak sa rozhodneš prijať nové návyky a stravovať sa zdravšie a kvalitnejšie, tak maj na pamäti, že rôzne pokĺznutia a chyby budú súčasťou tvojej cesty. Aj tieto chyby sú neoddeliteľnou súčasťou vytvárania nových návykov. Nemajú nás odradiť, ale poučiť. Ale nezúfaj, z jedného zlého jedla nepriberieš a rovnako si nevyčítaj, ak si dopraješ výnimočne tú svoju obľúbenú pizzu, alebo iné kalorické alebo menej zdravé jedlo :-) Uži si ho, vychutnaj a opäť sa nalaď na svoju novú rutinu v stravovaní. Život je balans a v stravovaní to platí dvojnásobne. 

Stravovanie má priamy vplyv aj na chudnutie a celkovo aj na to ako vyzeráme. Niekto má problém s tým, že nevie čo má jesť a niekto má iný problém, a to je nedostatok času na prípravu vhodných jedál. V septembri sme odštartovali spoluprácu s krabičkami od Zjedene a našou výživovou poradkyňou Alickou Andrašíkovou, ktorá zostavuje vegánske boxy s vyváženým pomerom živín, v ktorých vylúčili alergény ako lepok a laktóza. Všetky recepty sú inšpirované jedálničkami z nášho tréningového programu LIVE+. Stačí, ak si na stránke zjedene.sk zvolíš typ "boxu", vyberieš si dni v ktorých chceš dostať jedlo na celý deň a už si len počkáš, pokým ti príde chutné a najmä vyvážené jedlo na celý deň priamo k tebe domov v krabičkách. 

Krabičková diéta je veľmi obľúbeným druhom diéty a stravovania, ktorá sa hodí pre tých, ktorí chcú schudnúť, pribrať, nabrať svaly alebo sa len stravovať zdravo a vyvážene. Pokiaľ sa chceš cítiť celoročne dobre a fit, tak vám odporúčam vyskúšať krabičkovú diétu od Zjedene.sk. 

Viac info o krabičkách Zjedene