Trápi ťa bolesť kolien pri cvičení?

Bolesť je častý a zároveň veľmi nepríjemný problém pri cvičení.

Existuje veľká rada možností, ako zostať fyzicky aktívny, ak nás práve trápi bolesť práve spomínaných kolien. Kľúčom je si vybrať správne druhy cvičení, pri ktorých sa kolená nezaťažujú, ale zároveň pomáhajú posilniť okolité svaly. Tiež je vhodné myslieť na správnu techniku cvičenia a výber vhodnej obuvy. Ak vytrváš a budeš postupovať správne, tak ti práve fyzické aktivity môžu dopomôcť vrátiť sa k normálnemu a bezbolestnému fungovaniu :-) 

Drvivá väčšina bolestí, alebo športových úrazov sa stanú preto, lebo nedopraješ svojim svalom a šľachám čas na zahriatie a rozcvičenie. Preto vždy dbaj na správny strečing na začiatku, ako aj na konci tréningu. Ak ťa trápi bolesť popri cvičení, vyskúšaj bandáž alebo tejp a ak to tak cítiš, navštív skúseného fyzioterapeuta, ktorý ti bude vedieť pomôcť aj s rehabilitačnými cvikmi na doma.

Ako cvičiť, keď ťa bolia kolená?

Ak tvoja myšlienka bola, že keď ťa žačalo bolieť koleno, tak si dopraješ oddych a tréningy vypustíš? Ak máš za sebou zranenie a tvoja bolesť je akútná, tak áno. Správna technika, akou vykonávaš jednotlivé pohyby v rámci svojho športu (či dennej rutiny), má veľký vplyv na bolesť kolien. Preto si dopraj čas, viac sa zameraj techniku akou cvičíš. V našom tréningovom programe LIVE ENERGY nájdeš okrem klasických tréningových videí aj workshopy - ako správne cvičiť, kde Jany presne popisuje cviky a ich správne prevedenie, ktoré využívame v rámci tréningov. 

Ďalšou podstatnou vecou pri bolesti kolien je tvoja telesná váha. A vlastne ani nie tak váha, ako pomer - tuk vs. svaly. Nie, neznamená to, že sa máš bezhlavo vrhnúť do počítania kalórií a zhadzovať čo sa len dá. Samozrejme, byť štíhly má 100% jasné a najmä zdravotné benefity kedy pomôžeš účinne odľahčiť kĺby. Je potrebné mať svaly, ktoré to celé udržia pokope. Preto cvičenie nevyčleň zo svojho života, skôr zaraď do svojho tréningového plánu aj silové cvičenia. 

5 vhodných športových aktivít 

Pre telo je veľmi dôležité zostať aktívny, aj keď nás trápi nejaká bolesť. Obzvlášť pri prirodzenom pohybe sa v našich kĺboch uvoľňuje tekutina, ktorá ich zároveň premazáva a vyživuje. Nižšie nájdeš aktivity, ktoré ti pomôžu zostať aktívny a zároveň si neublížiš.

  1. Plávanie - je ideálna kardio aktivita, ktorú možu vykonávať ľudia s problematickými kolenami. Voda nadnáša a nedochádza tak k vysokej záťaži na kĺby, ako napríklad pri behaní. Veľkým prínosom plávania je taktiež pretiahnutie typicky skrátených prsných svalov a precvičenie si medzilopatkových svalov, čomu pomôžeš aj lepšiemu držaniu tela. Okrem klasického plávania je skvelý aj aqua aerobic alebo iné vedené cvičenia vo vode. 
  2. Chôdza - chôdza je pro naše telo najprirodzenejšou aktivitou, preto by nemala chýbať v našom bežnom živote. Zaraď si vrámci týždňa pravidelné prechádzky, uvidíš aké sa dostavia pozitívne účinky z tejto aktivity. Využi počas chôdze čas na vypočutie si obľúbeného podcastu, alebo venuj tento čas sebarozvoju v podobe afirmácií, alebo vnímaj len seba a okolie okolo teba. 
  3. Bicyklovanie (vonku alebo na trenažéri) - taktiež pri jazde na bicykli prichádza k premazaniu kĺbov a posilovanie svalov a väzov v okolí kolien. Môže to teda zlepšiť funkčnosť celého kĺbu. Pozor, vyhýbaj sa jazde v lese - vyber si radšej spevnené cyklo chodníky, veľké výmoly alebo nerovnosti na ceste by mohli tvojim kolenám len ublížiť. 
  4. Jóga, pilates -  sú to aktivity, pri ktorých zapracuješ na rozsahu pohybov kĺbu, zlepšíš flexibilitu, držanie tela a zároveň uvolníš a posilníš svaly. V našom tréningovom programe ťa čaká viacero druhov týchto cvičení a nechýba ani skúsená inštruktorka Zora Czoborová so svojím ikonickým Zoralatesom.
  5. Cvičenia na doma bez výskokov a záťaže na kolená - najdôležitejšie je si povedať, aby si nehľadal/a výhovorky, aby si necvičil/a. Ak ťa len mierne kolená pobolievajú, počúvaj svoje telo a nerob daný cvik. Zvyčajne ide o výskoky, preskoky cez švihadlo, drepy/výpady alebo iné namáhavé cvičenia, ktoré nie sú pre začiatočníkov alebo pre ľudí s vyššou telesnou hmotnosťou vhodné. Začni vždy s nižšou intenzitou cvikov. Nesnaž sa ísť hneď zabehnúť hneď 10 kilometrov, každá cesta má svoj začiatok, a to platí pri cvičení dvojnásobne :-) Dôležitá je vytvrvalosť a pravidelnosť ako rýchle výsledky. 

Okrem správneho cvičenia, ti pomôže kolená podporiť tiež aj kĺbová výživa. Odporúčam ti môjho dlhoročného partnera v oblasti doplnov výživy - Avita. Ide o slovenského výrobcu, ktorý ponúka rôzne vitamíny a doplnky výživy vo vysokej kvalite. Mojou voľbou, ako pre aktívneho športovca je jednoznačne Joy Flex. Tento unikátny výživový doplnok na podporu zdravých kostí, kĺbov, chrupaviek a svalov ocenia všetci, ktorí majú zvýšenú záťaž na kĺby ako sú športovci a fyzicky ťažšie pracujúci ľudia, ako aj ľudia s nadváhou. Môžeš kedykoľvek využiť môj zľavový kód JANY15 a ušetríš tak 15% z každého nákupu. 

PS: Tento článok neber ako "lekára" a určite, ak trpíš dlhotrvajúcou či príliš intenzívnou bolesťou kolena, neodďaľuj to a choď navštiť odborníka - fyzioterapeuta, alebo športového lekára. Verím ale, že pre ľudí s miernou bolesťou Vám článok pomôže a budete sa cítiť lepšie.