Nič sa ti nechce? Jednoduché rady, ktoré ti to pomôžu zmeniť.

Jesenné počasie ovplyvňuje aj našu náladu. Vyskúšaj tieto jednoduché kroky, ktoré ti to pomôžu zmeniť.

Jeseň a zima so sebou často prináša nepríjemné chladné a sychravé počasie. Je to čas, kedy sa nám nič nechce a to posledné je ísť von, alebo niečo robiť. Láka nás to v tomto období k ležaniu na gauči a pozerať rôzne druhy seriálov. Aj táto populárna činnosť patrí do tohto obdobia, ale pozor aby sme len nepreležali 3 mesiace. :-) Sychravé počasie dokáže zatriasť psychikou takmer u každého. Nižšie ti prinášam tipy, ako sa udržať psychicky ako aj fyzicky v kondícií aj počas tohto nadchádzajúceho obdobia. 

Rady ako udržiavať telo vo fyzickej a psychickej kondícii

Náhle ochladenie vzduchu, zima, vietor alebo studený dážď.. áno, aj to nás čaká. Niektorí ľudia zvládajú tieto zmeny v počasí lepšie, no pre iných je to náročnejšie. Ovplyvňuje nás najmä menšie množstvo svetla a vyššia prítomnosť chladu. Počas jesene, vplyvom chladného počasia klesá u mnohých ľudí imunita, čo spôsobuje častejšie respiračné ochorenia. Nižšie ti prinášam rady, ako na príchod jesene pripraviť našu imunitu a ako spraviť maximum pre svoje telo.  

  • Dopraj si prechádzky na čerstvom vzduchu podľa možností za každého počasia a postupne si naň zvykať. Nezabúdaj na vhodné oblečenie, zakrytie krku, uší ale tiež na oblasť krížov a nôh (kotníkov).
  • Otužovať telo saunovaním, kúpeľmi, striedaním teplej a studenej sprchy. Neprekurovať miestnosti, v ktorých sa nachádzaš a zvykaj si častejšie vetrať aj v zime.
  • Dbaj na správne stravovanie a pitný režim. V strave uprednostňuj viac vitamínov, minerálov a bielkovín - aj rastlinného pôvodu. Dobré je doplniť zásoby vitamínu D konzumáciou rýb, orechov, maku, makového oleja a podobných potravín bohatých na tento vitamín. Uprednostňuj sezónne ovecie a zeleninu, ale zároveň nezabúdaj ani na vitamíny v podobe výživových doplnkov. Ideálna kombinácia je Zinok, D3 a vitamín C. Tiež nemôžeme zabúdať ani na vhodné probiotiká a na ich blahodárne účinky. Pozri Avita.sk a ich ponuku, s kódom JANY15 získaš dodatočnú zľavu v košíku.
  • Pohyb. Ranné mobilizačné tréningy ti odporúčam zaradiť aspoň 3x do týždňa. V našom tréningovom programe sa tieto cvičenia volajú wake up tréningy, ktoré ťa naštartujú do nového dňa už za krátkych 10-minút. Nemusíš cvičiť každý deň hodinu aby si sa cítil/a dobre, v tomto období je pre telo "menej je viac". Zameraj sa v tomto období radšej na príjemný pocit a kľudovejšie cvičenia s nižšou intenzitou. 
  • Dobre padnú aj masáže alebo aromatický kúpeľ napríklad v tymiánovom či borievkovom extrakte, respektíve s pridaním esencií navodzujúcich teplo a pokoj.
  • Doplniť telesné tekutiny vhodnými nápojmi, ktoré telo zohrievajú. Napríklad zázvorový čaj, kakao alebo horúca čokoláda zároveň navodia aj lepšiu psychickú pohodu. Dobre padne aj teplý vývar obohatený o zeleninu, ako aj iné krémové zeleninové polievky. 
  • Spánok. Dopriať si kvalitný čas na oddych je pre našu imunitu rovnako dôležitý ako samotný pohyb, alebo prísun vitamínov. Nezabúdaj že všetko so všetkým súvisí, preto sa zameraj na všetky vyššie spomenuté body a ja verím, že ti to pomôže.

Pre organizmus každého človeka je príchod jesene náročným obdobím a veľkou skúškou obranyschopnosti. Vedel/a si, že je to zároveň ideálny čas na zmenu v myslení? Ak nevieš kedy začať so zdravým životným štýlom, odpoveďou je teraz. Práve v tomto období si môžeš postupne uvedomovať malé kroky v zmene vo svojom živote a pri zotrvaní sa budeš každý /mesiac/ročné odbobie cítiť lepšie a zdravšie.