Čo to je zdravý životný štýl? Tipy a triky ako ho dosiahneš aj ty!

Všetci chceme byť zdraví, aby nás nebolela hlava, a mali sme energiu počas každého dňa. Je to naozaj možné?

Zdravý životný štýl, toľko krát počuté, ale čo to v skutočnosti je? Tento pojem poznáme všetci. Ale skutočne vieme, čo to je a dodržujeme pravidlá počas našich každodenných dní? Zdravý životný štýl je súhrn toho, ako človek žije. Tak sa poďme spoločne pozrieť, čo robiť a naopak čo nerobiť, aby sme sa cítili vo svojom tele zdravo a fit.

Zdravie je ovplyvnené naším životným štýlom až z 80 percent.

Zdravé stravovanie - v tvojom každodennom jedálničku by nemala chýbať zelenina, ovocie a zdravé tuky v podobe orechov, semienok, a zdroje bielkovín a sacharidov rastlinného pôvodu. Mäso, uprednostňované z domácich chovov by malo by byť konzumované s mierou, nie každý deň (pozor, sem patria aj šunky, salám, paštéty a pod.), odporúčané je zvýšiť príjem kvalitných rýb. Biele pečivo, sladkosti a biely cukor by ste mali vylúčiť úplne, alebo jesť len príležitostne. Neprejedaj sa, to "dobré jedlo" ti neujde, nechaj si aj na neskôr. Vyhýbaj sa fast foodom či polotovarom, ak si mimo domu, vyberaj si kam si sadneš alebo čo zješ. 

Pitný režim - piješ dostatočne? Odporúčam ti vypočítať si, aké je práve pre teba optimálne množstvo tekutín. Je to veľmi rýchly výpočet - 30ml vody na 1kg svojej váhy. Na základe tohto výpočtu zistíš, koľko by si mal/a prijať tekutín (najmä čistej vody, čaju, prípadne minerálky) počas daného dňa. Vyhýbaj sa sladeným sýteným nápojom.

Pohyb - pravidelný pohyb a cvičenie je nevyhnutnosť. Ak cvičíš, ale chýba ti pravidelnosť, zameraj sa práve na to ako cvičiť, aby si z cvičenia mal/a čo najväčšiu radosť a pravdaže aj efekt. Náš tréningový program si obľúbilo množstvo ľudí, práve kvôli tomu že nemali čas chodiť do fitka alebo na skupinové cvičenia. Naši tréneri sa na teba tešia s novými tréningami, vždy keď si nás zapneš :-) Je dokázané, že ľudia, ktorí sa pravidelne hýbu, majú lepšiu náladu a zvládajú lepšie stres a každodenné úlohy. 

Dýchanie - vieš aké je dôležité dýchať čerstvý vzduch? Uprednosti prechádzku na čerstvom vzduchu pred pozeraním seriálu doma v TV. Máš v práci stres? Choď sa v rámci obednej prestávky na 20 minút poprechádzať, a uvidíš že sa budeš cítiť lepšie. Keď si doma, nezabudni na pravidelné vetranie, odporúčaný je aj spánok pri otvorenom okne.  

Pravidelný spánok - áno, o spánku sa už napísalo veľa, avšak nie je dôležité spať jeden deň 10 hodín a druhý 4 hodiny. Nastav si pravidelnosť, kedy chodievaš spávať a naopak, kedy sa zobúdzaš. Okno pre spánok by sa malo pohybovať medzi 7-8 hodinami. Dopraj si kvalitný spánok, pretože počas tohto času tvoje telo regeneruje tvoje orgány. 

Nefajčiť a nepiť alkohol - myslím, že to je pre každého úplne jasné. Príležitostne, ak sa nachádzaš na oslave, alebo máš chuť s priateľmi užiť si večer, príležitostne si dať pohárik je v poriadku. Dôležité je v tomto prípade znížiť množstvo na minimum. 

Detox a kvalitné doplnky výživy - pravidelná detoxikácia tela na jar, prípadne aj na jeseň a doplnenie výživných látok do organizmu má priamy vplyv na to, aby sme sa cítili zdravo a fit. Existujé veľké množstvo doplnkov výživy, avšak odporúčam vám slovenského výrobcu a môjho dlhoročného partnera v oblasti zdravia https://www.avita.sk/ . Môžeš kedykoľvek využiť aj kód JANY15 a získaš dodatočne 15% zľavu na nákup. 

Saunovanie a masáž - pozitívny vplyv na našu imunitu má pravidelné saunovanie, ako aj kvalitná masáž. Dopraj si tieto procedúry a uvidíš že sa budeš cítiť lepšie, keď dostaneš zo svojho tela preč toxíny a tvoje svaly sa oveľa lepšie zregenerujú. Uži si ten čas a sprav si z toho rutinu.

Rob veci, ktoré ti robia radosť - je množstvo činností ktoré "musíme", ale využi svoj voľný čas práve na činnosti, ktoré ti robia radosť, alebo objav niečo, čo ti tú radosť spraví. Rada čítaš knihy? Vyskúšaj navštíviť miestnu knižnicu. Alebo sa s priateľmi rad/a stretávaš v reštaurácií? Navrhni spoločné prechádzky, alebo spoločný beh. Prípadne vyskúšaj kreatívne kurzy - maľovanie, keramika a podobne. Je veľa spôsobov, ako si urobiť radosť a nemusí to byť iba zjedená čokoláda :-) 

Byť aktívny v akomkoľvek veku - je úplne jedno, či máš 30 alebo 60 rokov. Aktívny prístup k životu by si mal/a mať celý život, len tie vykonávané činnosti upravíš podľa toho, ako si vitálna/y. 

Vďačnosť za to, čo máme - nie, nie je to klišé. 

Osvoj si návyky a postupne ich zapracuj do každodenného života, benefity z tohto spôsobu života neuvidíš hneď, ale v dlhodobom časovom horizonte hrajú práve tieto pozitívne zmeny významnú úlohu na tvoje zdravie. Pozitívne účinky zdravého životného štýlu, ktoré vplývajú na naše zdravie:

  • primeraná hmotnosť (vypočítaj si cez BMI kalkulačku a zisti ako si na tom),
  • vyzeráš zdravo a krásne (zdravá pleť, vlasy, nechty),
  • dostatok energie počas celého dňa,
  • dokážeš ľahko zaspať, netrápia ťa nočné budenia, 
  • zmiernený stres - hravo zvládaš prácu, rodinu aj domácnosť,
  • krvný tlak ako aj cholesterol je v norme,
  • silná imunita - netrápia ťa časté choroby,
  • užívaš si život a tešíš sa z každého dňa.

Po prečítaní tohto článku verím, že si namotivaná/ý žiť zdravšie. Počas mesiaca február, ktorý sa v našom tréningovom programe LIVE energy nesie v znamení výziev, ťa chcem motivať, aby si si našla/našiel aspoň jednu činnosť, ktorú sa  počas tohto mesiacapokúsiš zlepšiť. Napíš si na lístok, čo je tvojím cieľom (spať 8h každý deň, vypiť dostatočné množstvo vody, alebo obmedziť kofeín/alkohol?) a plán, ako sa k tomu chceš dopracovať, napr. zmeníš si svoju večierku, aby si mal/a dostatok času upokojiť myseľ v stanovený čas, alebo si naplánuješ v telefone pripomienky na to, aby si sa napil/a vody. 

Tých možností je nepreberné veľa, všetko dokážeš, len musíš mať plán ako to dosiahnuť. Držím ti palce a nezabudni sa podeliť o svoju osobnú výzvu aj v našej FB skupine LIVE FAMILY, v ktorej sa motivujeme navzájom.