Dávidko Rusnák

Dávidko trpí mentálnou dysfunkciou. Na svoju liečbu potrebuje delfinoterapiu, ktorá je finančne veľmi náročná. Jeho rodina sa preto rozhodla zbierať vrchnáky z PET fliaš. Potrebovali však až 10 ton, aby dostali sumu na čiastočné pokrytie liečby. MY SME LIVE darovalo Dávidkovi 500 € na cestu za delfínmi. Ďalšie peniaze sa nám podarilo vyzbierať vďaka Tréningu pre planétu, ktorý sme venovali malému veľkému bojovníkovi Dávidkovi.

 

 

Erika Buczanska a jej dcérky Emka a Nelka

Štyri a pol ročná Nelka sa narodila s kompletným rázštepom pery a podnebia v čase, keď už Erika bola veľmi psychicky vyčerpaná zo svojho už ex partnera, ktorý bol závislý na alkohole, rodine ubližoval slovne i fyzicky. Momentálne sa o svoje deti nezaujíma, neplatí výživné. Celý Erikin príjem tvorí predĺžený rodičovský príspevok. Vážne zdravotné problémy trápia aj druhú dcérku Emku. Nelka podstúpila tri operácie a potrebuje ďalšie štyri. Erika s dcérkami často cestuje z Popradu na vyšetrenia do Banskej Bystrice, Bratislavy a Košíc. Erika dostala od štátu kompenzáciu na veľmi potrebné auto, ktorého hodnotu bolo potrebné doplatiť. Podarilo sa jej to vďaka finančnej pomoci od MY SME LIVE.

 

 

Veronika Chochoľová a synček Jaško

Už počas tehotenstva Veroniku Jaškov otec psychicky týral, zamykal v byte, bol agresívny. Jedného dňa nabrala odvahu a so strachom ako sa sama postará o svoje dieťa od neho odišla. Stala sa slobodnou mamičkou a začala bývať v domčeku po svojej babke. Dlho žila z 200 €, ktoré dostala od štátu a po nociach maľovala obrazy, aby mali z čoho žiť. Rodina jej nedokáže finančne pomôcť, je odkázaná len sama na seba. Veronika tvrdo na sebe pracovala. Na sebaláske, psychike, začala cvičiť a tancovať. Teraz vie, že Jaškov otec bol vlastne jej učiteľom. Začala podnikať v textilnej tvorbe a maľuje obrazy. I napriek nízkemu príjmu tvrdí, že je šťastná, teší sa z maličkostí a jej snom je postaviť si na záhrade maringotku a opustiť starý dom. MY SME LIVE venovalo rodine finančnú pomoc, a tak je k svojmu snu o kúsok bližšie.

 

 

Dada Novanská, synovia Filip, Viktor a Leo

Dada je na výchovu svojich synov sama, sama zabezpečuje chod domácnosti, sama nakupuje a sama sa stará o to, aby mali jej chlapci čo najkrajší život. Žijú v Topoľčanoch, najstarší syn Filip dochádza každý deň do školy v Nitre. Vďaka MY SME LIVE si môžu dopriať spoločnú dovolenku, materiálne sa pripraviť na školu a hlavne užiť si viac radostných chvíľ.

 

 

Nikolka Poláková

Nikolka sa narodila predčasne s ojedinelou diagnózou Chylothorax. Lekári jej nedávali šancu na prežitie, no ona je veľká bojovníčka a už desať rokov robí radosť svojej rodine, ktorá bojuje spolu s ňou. Ťažký štart však nezostal bez následkov a tak bojuje s detskou mozgovou obrnou a autizmom. Denne absolvuje rehabilitácie, terapie na podporu mentálneho zdravia, špeciálnu pedagogiku, hipoterapiu s koníkmi. Nič z toho však nie je hradené poisťovňou. Nikolkina mamina hľadala pomoc a našla MY SME LIVE. Peniaze rodinka využila na terapie, vďaka ktorým sa Nikolka cíti lepšie a môže sa tak viac usmievať na svet.

 

 

Denisa, syn Miško a dcéra Paulínka

Slobodná mamička Denisa z Lučenca ostala bez finančných prostriedkov, všetky peniaze investovala do sťahovania  z ubytovne do domčeka. MY SME LIVE kontaktovala sociálna pracovníčka z Lučenca, ktorá sama deťom nosila potraviny. Vypočuli sme jej zúfalý hlas a rodine zabezpečili potraviny minimálne na tri mesiace.

 

 

Mamina Xénia a jej dcérka Emmka

Xénia pracuje ako kariérna poradkyňa vo Veľkom Krtíši. Žije sama so svojou dcérkou Emmou v nájomnom byte v obci Príbelce. Nemôže pracovať, pretože bola na operácii. Emmka je predškoláčka. Mamina je na všetko je úplne sama. Otec sa o svoju dcéru nezaujíma a výživné, ktoré jej posiela je nepostačujúce. Xénia už nemá rodičov, nemá jej kto veľmi pomôcť. Zvýšili sa náklady za nájomné, musela si zaplatiť za operáciu, vodičák a právnika ohľadne zverenia dcérky do osobnej starostlivosti. Peniaze využije na cestovné náklady pre Emmku do škôlky, nákup pomôcok do školy a darčeky na Vianoce.

 

Mamina Beáta a jej dcérky Beátka a Dorotka

V januári 2022 sa Beáte narodila dcérka Dorotka, druhá, staršia dcérka je Beatka, ktorá v septembri nastúpila na základnú školu. V máji sme sa dozvedela, že čaká ďalšie bábätko. S manželom sa hneď dohodli, že pôjdu na interupciu, pretože koncom januára mala Beáta trombózu a lekári jej neodporúčali v blízkej dobe ďalšie tehotenstvo. No u lekára sa Beáta dozvedela, že už je vo vyššom štádiu tehotenstva a interupcia už možná nebola. Keďže medzi detičkami bude malý vekový rozdiel, tak nemá nárok na poberanie ďalšieho rodičovského príspevku. Rodina býva v nájomnom byte a od augusta sa im zvýšili aj náklady na energie. Staršia dcérka Beátka, každý deň dochádza do základnej školy. Manžel pracuje na družstve a výška jeho platu závisí aj od sezóny. Financie rodina využije na nákup potrieb pre bábätko a na prípravu Vianoc.

 

Vaneska

Vaneska má 24 rokov a žije v meste Veľký Krtíš. V auguste tohto roku jej diagnostikovali tumor na ľavom vaječníku v rozmeroch 10 cm. Vaneska v septembri 2022 podstúpila autotranfúziu, operácia prebehla 13.10 bez komplikácií, nádor bol nezhubný, stále musí však navštevovať hematológiu nakoľko tie krvné výsledky nie sú dobré. Vaneska musela zo zdravotných dôvodov prerušiť štúdium. Za krížové skúšky krvy si pacient niektoré úkony hradí sám, čo je aj jej prípad. Peniaze od nás využije práve na tieto zdravotné úkony.

 

Mamina Denisa, Deniska a Nikolas

Pani Denisa je 45 ročna žena, ktorá je sama so svojimi deťmi už niekoľko rokov. Denisa má už niekoľko rokov diagnostikovaný nádor na hrubom čreve. V živote to nemala ľahké, ale prebíja sa ním aj napriek tomu. Pred rokom sa pani Denise zhoršil zdravotný stav, paradox toho, že odpadla od hladu kvôli tomu, že všetko jedlo čo mala, dala deťom. Nevieme si to ani predstaviť aké to zložité. Financie jej pomôžu na nákup dreva a potravín.

Finančná pomoc 500 € do Lučenca

„Vďaka Vám a Vášmu Občianskemu združeniu sme s mojimi dvoma dcérami prežili tie najkrajšie Vianoce a mohli sme si dopriať darčeky, ktoré by sme si inak nemohli dovoliť."

 

 

 

Mamina Beáta a jej deti z Fiľakova

Beáta má 34 rokov a je mamou 9 detí: Beáty, Mareka, Juliána, Márie, Valérie, Angeliky, Artúra, Lea a Csenge. Rodina žije vo Fiľakove v sociálne slabých podmienkach, v prenajatom jednoizbovom byte, ktorý nevytvára ideálne podmienky pre život. Pred dvoma rokmi bývali s otcom detí v prenajatom rodinnom dome, z ktorého sa museli vysťahovať, pretože mesto likvidovalo stavby. Beáta bola psychicky aj fyzicky týraná. V súčasnosti žije sama so svojimi deťmi. Po zaplatení nájmu zostáva rodine malý finančný obnos na iné dôležité potreby. V súčasnosti nemajú ani elektrinu. Rodine sme venovali finančný dar 500 €.

 

Mamina Jarka a jej dcéry Melánia a Amálka

Napriek tomu, že Jarka pochádza z rómskej rodiny, jej rodičia spolu žijú takmer štyridsať rokov a vychovali spolu štyri deti. Síce v skromných pomeroch, no dali im všetko, čo mali a hlavne veľa, veľa lásky. V láske však nemala také šťastie ako jej rodičia. Manžel ju opustil kvôli novej priateľke. Majú spolu dve dcéry - Melániu a Amálku. Na výchovu detí je sama, stará sa o chorú mamu, manžel jej neplatí výživné. Jarka hovorí, že na smútok, slzy a utápanie sa v žiali jej nezostáva čas. Nie sú všetky dni slnečné, ale toto zvládne len silná mama. Jarka zostala bez peňazí, bez lásky, bez podpory blízkej osoby, ktorá musí vychovávať svoje deti, byť otcom, mamou, kamarátkou, učiteľkou. Dá sa to zvládnuť? Jarka je tiež príkladom toho, že áno, dá, aj keď je to veľmi ťažké, ale pre deti dokáže všetko. A za to jejpatrí nielen naša pomoc, ale najmä náš veľký obdiv. Nerieši, aké má oblečenie a či má správny make-up, ale každodenné prežívanie. Rodinke sme poslali pomoc 500 eur.

 

Marianka Tajberová

Marianka pochádza zo sociálne znevýhodneného prostrediae zo štyroch súrodencov. Donedávna žili v brutálnych drsných podmienkach vo vyhorenom dome, ktorý pod vplyvom alkoholu podpálil ich agresívny strýko. Bez elektriny, vody a nevyhnutných životných potrieb, bez pocitu bezpečia a istoty. Bola záškoláčkou, ale nie pre lenivosť, ale preto, že nemala vhodné podmienky na štúdium a často sa nemohla dostať do školy, pretože jej chýbali peniaze na cestovanie a obedy. Žiaľ, nemala žiadnu podporu rodiny. Ani finančnú, ani psychickú, okolie ju od štúdia odrádzalo. Je krásnym príkladom toho, že keď chce niekto naozaj niečo dokázať, aj celý vesmír sa spojí, aby mu pomohol. Vďaka nášmu finančnému partnerovi PEPCO Slovakia sme mohli poslať Marianke 500 €. So slzami v očiach sa tešila, že bude môcť pokračovať v štúdiu a osláviť 20. narodeniny tak, ako vždy chcela.

 

Miška

"Moja sestra sa volá Miška, má 30 rokov a už 5 rokov neúnavne bojuje so zákernou chorobou, sklerózou multiplex. Jej choroba sa každým dňom zhoršuje. Hľadáme spôsoby, ako pomôcť sestre a objavili sme možnosť transplantácie kmeňových buniek, ale tá sa vykonáva len v zahraničí. Cena je 47 000€ a poisťovňa túto liečbu neprepláca. Chceme poprosiť pre moju našu Mišku. Verím,že to spolu zvládneme. Aby sa mohla naplno venovať svojim dvom krásnym deťom. Zmeníme jej myšlienky,aby nemala už strach,že skončí na vozíčku. Ako zákerná choroba prišla zo dňa na deň,nech zo dňa na deň aj odíde. Z celého srdca vám ďakujeme za všetku pomoc.“ E-mail od Moniky nás zasiahol pri srdci. Miške sme prispeli na liečbu sumou 500€.

 

 

Návrat na MY SME LIVE